Tropienie, czyli podążanie za zapachem, mniej lub bardziej dokładnie odtwarzając trasę przejścia, jest zachowaniem naturalnym dla psa. Wykorzystujemy tę umiejętność od wieków, polując lub szukając zaginionych. Węch jest najistotniejszym ze zmysłów dla tego gatunku i naprawdę rzadko się zdarza, że pies nie umie/nie może tropić. Umiejętność podążania za zapachem człowieka to już całkiem inna sprawa, jednak i tu psy potrafią zaskoczyć ;)
Choć nie każdy pies ma możliwość lub predyspozycje do pracy w służbach czy myślistwie, każdy może spróbować swoich sił w tropieniu rekreacyjnym. W przeciwieństwie do wielu innych sportów kynologicznych, zajęcia z tropienia są maksymalnie zindywidualizowane - psy pracują na śladzie pojedynczo (pozostałe w tym czasie odpoczywają w samochodzie), a trudność śladu jest dostosowana do ich możliwości. Sprawia to, że w tropieniu odnajdują się psy starsze czy nietolerujące innych psów. Poza tym, że tropienie jest świetną zabawą (zarówno dla psa jak i przewodnika!) niesie ze sobą szereg innych korzyści, m.in.:
- zaspokaja psią potrzebę pracy w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego
- pozytywnie wpływa na relację z przewodnikiem,
- może być wykorzystane jako wspomaganie terapii psów z problemami behawioralnymi,
- uwrażliwia przewodnika na komunikację z psem, co przynosi korzyści również w codziennym życiu,
- jest dostępne dla psów w każdym wieku.
Zajęcia trwają ok. 3h. Spotykamy się w grupie 3-5 psów, w różnych lokalizacjach (w zależności od potrzeb będzie to zarówno las, jak i miasto). Warunkiem udziału w zajęciach jest posiadanie samochodu – w trakcie zajęć pies ma (z reguły) 2 wejścia, a między nimi odpoczywa w samochodzie. Człowiek nie odpoczywa, człowiek się wtedy chowa innemu psu ;) Ze względów logistycznych, jeden przewodnik może brać udział z jednym psem w danym dniu. Zajęcia prowadzone są w formie kursu opłacanego abonamentem.
Zapraszamy na ślady ;)